Przejdź do treści

Grupa
operacyjna ZDROWE JABŁKO

Partnerzy:

Green Sort sp. z o.o.

Gospodarstwo sadownicze Krzysztof Stefaniuk

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie

Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Operacja pn. Opracowanie i wdrożenie innowacji produktowej, procesowej, technologicznej i organizacyjnej związanej z przetwarzaniem i wprowadzaniem do obrotu owoców w gospodarstwie sadowniczym mająca na celu opracowanie i wdrożenie innowacji technologicznej w obszarze zarządzania jakością produktów rolnych wraz z wprowadzeniem bezpiecznych produktów rolnych do sprzedaży współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania “Współpraca” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Więcej informacji na stronach programu: https://www.ksowplus.pl/baza-danych/baza-grup-operacyjnych-epi

Współpraca firmy Green Sort sp. z o.o. z Gospodarstwem Sadowniczym, Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie i Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Celem operacji jest opracowanie i wdrożenie innowacji technologicznej w obszarze zarządzania jakością produktów rolnych oraz wprowadzaniu bezpiecznych produktów do sprzedaży.

W  ramach  planowanej operacji zostanie zbudowany prototyp maszyny wraz z nowoczesnym system pomiarowym do jędrności owoców, stopienia pomarszczenia skórki, zawartości suchej masy, witaminy C, cukrów,  wapnia, krzemu, trwałości owoców przechowywanych w warunkach łańcucha logistycznego.

Wprowadzona innowacja ma na celu poprawić wyniki gospodarcze w gospodarstwie sadowniczym oraz ułatwić restrukturyzację i modernizację z myślą o zwiększeniu uczestnictwa w rynku.

Całkowita wartość projektu wynosi 3 327 634,25 zł.

Wnioskowana kwota dofinansowania wynosi 1 993 628,12 zł.

Projekt jest realizowany w trzech etapach.

Pierwszy etap trwał 4 miesiące od kwietnia do lipca 2023 roku, w którym:

– zakupione zostały urządzenia do badań, oraz budowy prototypu,

opracowano  dokumentację projektową prototypu

Drugi etap trwał 10 miesięcy od sierpnia 2023 roku do maja 2024 roku, w którym:

  • przeprowadzono analizy laboratoryjne związane z wpływem poszczególnych wybranych parametrów na jakość produktów,
  • rozpoczęto  budowę prototypu,

Trzeci etap jest w trakcie trwania, rozpoczął się w  czerwcu i zakończy   w listopadzie tego roku, w którym:

– planowane jest zakończenie budowy  sieci neuronowej w celu ustalenia korelacji dla wybranych parametrów,

  • oraz zakończenie budowy prototypu,
  • testy prototypu w gospodarstwie sadowniczym,

Wyspa Innowacji

Już po raz trzeci, podczas Dnia Otwartych Drzwi w LODR w Końskowoli została przygotowana Wyspa Innowacji, na której firmy oraz grupy operacyjne zaprezentowały innowacyjne rozwiązania wpisujące się w realizację założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Firma Green Sort – zaprezentowała kompaktową inteligentną linię do sortowania jabłek oraz inteligentną linię do sortowania borówki.

Firmy, które prezentowały się na Wyspie Innowacji:

https://m.lodr.konskowola.pl/index.php/2999-wyspa-innowacji-3

„10 lat innowacji”

10 lat innowacji … Dokładnie 10 października 2024 roku Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował konferencję podsumowującą realizację projektu. Uroczystego otwarcia dokonał p. Antoni Skrabucha Dyrektor LODR w Końskowoli. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele urzędów administracji publicznej, przedstawiciele jednostek naukowych  i uczelni wyższych, instytucji współpracujących na rzecz rolnictwa, rolnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń i doradcy.

Celem przedsięwzięcia było poszerzenie wiedzy i wymiana doświadczeń w zakresie innowacji w rolnictwie, upowszechnienie wiedzy dot. rolnictwa precyzyjnego oraz innowacyjnych technologii produkcji rolniczej.

Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), od początku swojej działalności aktywnie wdrażana jest przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Główne zadania SIR realizowane od 10 lat to przede wszystkim ułatwianie wymiany wiedzy, informacji oraz dobrych praktyk w zakresie innowacji oraz wspieranie ich wdrażania w rolnictwie i na obszarach wiejskich m.in. poprzez pomoc w tworzeniu Grup Operacyjnych EPI aplikujących o środki dostępne w ramach działania „Współpraca” PROW na lata 2014-2020. Wartością dodaną działalności SIR jest ułatwianie tworzenia i funkcjonowania sieci kontaktów pomiędzy rolnikami, podmiotami doradczymi jednostkami naukowymi, przedsiębiorcami sektora rolno-spożywczego oraz pozostałymi podmiotami zainteresowanymi i wspierającymi wdrażaniem innowacji w rolnictwie, leśnictwie, produkcji żywności i na obszarach wiejskich.

 Konferencja była okazją do podsumowania działań Sieci na przestrzeni 10 lat, pokazania dobrych praktyk i przykładów współpracy, podsumowania działania Współpraca.

Wśród wykładowców znalazły się osoby bezpośrednio pracujące przy realizacji projektu Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich na poziomie krajowym i wojewódzkim. Są to koordynatorzy i brokerzy innowacji, osoby tworzące Sieć. Poznaliśmy również przykłady działalności brokerów innowacji z województwa lubuskiego i świętokrzyskiego, projekty realizowane przez grupy operacyjne oraz inicjatywy wspierające tworzenie i wdrażanie innowacji. W ramach realizacji planu operacyjnego LODR w Końskowoli zorganizował szereg konferencji, szkoleń, warsztatów, spotkań, wyjazdów studyjnych, stoisk informacyjno-promocyjnych i wystaw, a także zrealizował kilkadziesiąt filmów oraz relacji z wydarzeń. Pracownicy, zaangażowani w działania Sieci, udzielali także indywidualnych konsultacji i porad w zakresie działania Współpraca i tworzenia grup operacyjnych.

Przez te kilka lat, zostało zrealizowanych również wiele inicjatyw, które na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń LODR w Końskowoli, a wielu uczestników czeka na ich kolejne edycje, aby zebrać nową wiedzę, doświadczenia, czy też nawiązać kontakty. Do takich wydarzeń należy zaliczyć przede wszystkim organizowane konferencje – „Forum Innowacji”, stoisko wystawiennicze „Wyspa Innowacji”, które dają duże możliwości wymiany wiedzy i informacji na temat nowoczesnych rozwiązań, innowacyjnych produktów, a także nawiązywania wielopodmiotowej współpracy. W efekcie powstało wiele projektów wielopodmiotowych partnerstw, które realizują swoje zadania związane z wdrożeniami innowacyjnych rozwiązań.

Konferencja była okazją do prezentacji działań Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, najnowocześniejszych osiągnięć nauki, dokonań grup operacyjnych oraz zachęcenia grupy docelowej do wzmocnienia motywacji korzystania z zasobów jednostek naukowych, które ustawicznie wyprzedzają poziom technologii stosowanej w rolnictwie polskim. Mamy nadzieję, że udział w konferencji różnych środowisk przyczyni się do transferu wiedzy i innowacji, dodatkowo stworzy warunki dogodne do sieciowania kontaktów między wielosektorowymi grupami odbiorców.

https://m.lodr.konskowola.pl/index.php/3063-10-lat-innowacji

https://lublin.tvp.pl/48606451/weekend-z-tvp3-lublin